A fedezet alapján osztályozva a fizetőeszközöknek három alaptípusa van:
1. Hivatalos fizetőeszköz - régen aranyfedezete volt, ez ma már megszünt. A kibocsájtás banki hiteltranzakcióhoz kötődik, A bank csak a tőkét bocsájtja ki, ugyanakkor kamattal növelt összeget követel vissza, ami fedezetlen. A hivatalos fizetőeszköz tehát valójában fedezetlen hamis pénz A forgalmát nem a fizetőeszközbe vetett bizalom, hanem az állami erőszakkal és hazugságrendszerrel életbentartott monopólium alapozza meg.
2. Helyi pénz ( mint a Soproni Kékfrank), aminek a fedezete a bankban letétbe helyezett hivatalos fizetőeszköz. Minthogy a hivatalos fizetőeszköz hamis pénz, ezért a helyi pénz használata nagyon csekély előnnyel jár, nem jelent igazi megoldást.
3. Szivességbank, angolul LETS rendszer, ilyen a szegedi Tallér, vagy a Pilisi Korona is. A fizetőeszköz fedezete a tagok munkaideje. Ezzel két gyakorlati probléma van.
Egyrészt az emberek nagyrésze a hamis pénzrendszer következményeként létrejött bérrabszolgarendszerben sínylődik.Nem rendelkezik saját munkaidejével, ezért a fizetőeszköz fedezete nem is valóságos.
Másrészt nem sztendertizálható, Teljesen más egy órai munkateljesítménye egy nyolcéves kislánynak, egy egyetemi professzornak, vagy egy ügyes barkácsoló fiatalembernek. Óra-óra nem ugyanaz.
A pénz fedezete a történelem folyamán mindíg valami sztendert használati értékkel is bíró áru volt: só, gabona, marha, ló, kecske, arany, ezüst., stb.
Ide kell visszatérni, ha jó pénzt akarunk csinálni.
Mi a menzai ebédet választottuk fedezeti áruként első lépésben, kísérleti céllal. Létrehoztunk tehát egy szövetkezetet májusban a waldorf iskolai biomenza üzemeltetésére és biotermék kereskedelemre. A szövetkezet közösségi munkával előállított terméke a menzai ebéd, melyre utalványt lehet kibocsájtani. Az utalványt szövetkezet tagjai szívességbanki elszámolási egységként használhatják, ha szükségét érzik.
Október elsején fogunk először főzni a menzán. Izgatottan várjuk a fogadtatást.